GİRESUN TİREBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI DAHA GERİDE BIRAKTIK

 İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün eğitim öğretim yıl sonu mesajı...    
BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI DAHA GERİDE BIRAKTIK

             Köklerinden İlham Almış, Dalları Şarkı ve Garbı Kucaklayan Bir Ağaç Misali Dünya Bizi Bekliyor. Ortaya Konacak Yeni Fikirlerin, Dile Getirilecek Projelerin Eğitim Sisteminin Daha da gelişmesine, Yenilenmesine Vesile Olacağına İnancım Tamdır. Dünya Hızla Değişmektedir, Yeni İletişim ve Ulaşım Araçlarının Sınırları Kaldırıldığı Bir Dönemin İçerisinde Teknolojik Gelişmeler Hayatımızın Her Alanını Etkilemekte ve Bizi Kökten Değişime Zorlamaktadır. Öz Güveni Yüksek, Kendi Medeniyet Değerleriyle Barışık, Potansiyelinin Farkında Bir Nesil Yetiştirmek Zorundayız. Eğitim Sistemimizi Çocuklarımıza Öz Güven Duygusu Kazandıracak, Atılım Ruhu Aşılayacak, Pergelin Bir Ayağını Değerlerimize, Buraya Sabit Kılacak; Diğer Ayağıyla da Tüm Dünyayı Mevlana´ nın dediği gibi dolaşacak Şekilde yeniden Ele Almalıyız. Bu Çerçevede Başlatılan çalışmaları süratle Hayata Geçirip yeni ufuklara yol Almaya Milli Eğitim Temel Kanunu çerçevesinde emin adımlarla devam etmekteyiz. Ne Batıyı Bilen, Ne de Doğuyu Özümsemiş Parçalanmış Karakterler Değil, Yerinin, Yurdunun, Kültürünün Farkında Nesiller Yetiştirme Gayreti İçerisindeyiz. 

İlçemizde müdürlüğümüze bağlı  bütün okul ve kurumlarımızda , öğrencilerimizin eğitim öğretim ihtiyaçlarını karşılama yanında, bireysel ve toplumsal mutluluğunu sağlama, insan olarak kendisini gerçekleştirme gayretimizi 500 civarında eğitim çalışanımızla birlikte yapmanın sevincini yaşamaktayız. 

İlçemizde, 2 müstakil anaokulu, 3 Birleştirilmiş Sınıflı İlkokul, 3 Müstakil ilkokul,4 Müstakil Ortaokul, 9 İlköğretim okulu ve 8 ortaöğretim(Lise) okulu bulunmaktadır.       

2015/2016 eğitim öğretim yılında    Okulöncesinde 435 öğrenci, İlkokulda  1488 öğrenci, Ortaokulda 1630 öğrenci, lisede 1664 öğrenci olmak  üzere toplam 5217 öğrenci ile eğitim öğretim  devam etmektedir.  

 

İlkokul ve ortaokulda 1149 öğrenci 112 taşıma aracı ile 14 Taşıma merkezi okula, Ortaöğretimde 697 öğrenci 8 taşıma merkezi okula 57 araçla taşınmaktadır. 

 

İlçemizde Örgün eğitim kurumlarımızın yanında, yaygın eğitim kurumlarımızla da eğitim- öğretim vermekteyiz. Hizmet binası  Yeniköy Mahallemizde bulunan Halk Eğitim Merkezimiz çalışmalarını sürdürmektedir. İlçe merkezimizde Demircili, Özel İdare binası ve  Halk Eğitim Binalarımızda ve köylerimizde toplam 185 kurs açılmış olup, bu kurslarımızdan 3341 kursiyerimiz yararlanmıştır. Çok önemli bir görev ifa eden Mesleki Eğitim Merkezi’miz, ilçemizle birlikte; Yağlıdere, Espiye, Güce, Doğankent, Çamoluk, Çanakçı, Eynesil, 7 ilçeye hizmet vermektedir. Bu kapsamda,2015-2016 eğitim-öğretim yılında 80 kursiyere kalfalık belgesi, 59 kursiyere ustalık belgesi, 79 kursiyere ustaöğreticilik belgesi, 59 kursiyere hijyen eğitimi belgesi düzenlenmiştir. Özellikle ustaöğreticilik ve hijyen eğitimi kurslarına yoğun talep dolayısıyla  bu kuşlar 3’er defa açılmıştır. Görüldüğü üzere Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi meslek edindirme gibi önemli bir vazife ifa etmektedir. Müstakil binasında hizmet veren Rehberlik Araştırma Merkezimiz ise Tirebolu ilçemizle  birlikte, Görele, Doğankent, Çanakçı, Eynesil ve Güce ilçesi olmak üzere toplam  5 ilçeye başarılı bir şekilde  hizmet vermektedir. Sayılan ilçelerde toplam 37 destek odası,2 adet özel eğitim sınıfı açarak , 72 okulun da ziyareti gerçekleştirilmiştir. Bu iki kurumumuzun yaptığı hizmetler ilçemizi merkez ilçe konumuna getirmektedir. Ayrıca yıllardan beridir cıvar ilçelerin ders kitapları da ilçe merkezimizde depolanmakta ve bütün iş ve işlemleri ile dağıtımı ilçe milli eğitim müdürlüğümüzce başarılı bir şekilde  yerine getirilmektedir. 20 yataklı Öğretmenevimiz ise Belediyemize ait binada hizmetine devam etmekte olup, öğretmenevi yapımı ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. İnşaallah en kısa zamanda öğretmenlerimizin ve  Tirebolumuza layık bir bina yapmayı hedeflemekteyiz.

 

Örgün eğitimin dışına çıkmış öğrencilerimiz açık öğretim liseleri ile mesleki Açık öğretim liselerine yönlendirilmektedir. Bu okullara kayıtlar Halk Eğitim Merkezi ve diğer kayıt merkezlerinden yapılmaktadır.

 

2015/2016 Eğitim öğretim yılında eğitimi sınıflarımızın dışına taşıyarak ilçemizde ilk defa geniş katılımlı İyi örnekler çalıştayı düzenleyerek öğretmenlerimizin sınıfta ve sınıf dışında daha iyi öğrenme, nitelikli ve tam öğrenme adına, geliştirdiği iyi örneklerini, uygulamalarını meslektaşlarıyla paylaşma ve  iyi örnekleri çoğaltma amacıyla bu ortamı sağladık. 

 

Yukarıda sayısal olarak ifade ettiğim okul ve kurumlarda hizmet eden yaklaşık 500 eğitim çalışanımız ile okul aile birliklerimiz el ele verip canla başla çalışarak ilçemizi, ilimizi ve  ülkemizi yüceltme adına üstün bir performans sergilemişlerdir. Bu süreçte adeta ibadet aşkıyla çalışan bütün eğitim çalışanı arkadaşlarımızı gönülden tebrik ediyorum.

 

Bu yıl ortaokullarımızdan mezun olup başka il ve ilçelerdeki liselere gidecek olan öğrencilerimize ve üniversite sınavına girip ilçemizden ayrılacak olan öğrencilerimize başarılar diliyorum.

 

Yıl boyu okullarımızın yaptığı sosyal, sanatsal, kültürel etkinlikleri harmanlayarak, zihinde iyice yoğurarak bilimsel, teknolojik, görsel ve eğitimsel çalışmalara dönüştürdükleri eserleri Tirebolu 1. Eğitim Kültür Şenliği ile öğrenci, veli ve değerli halkımızın beğenisine sunduk. Yine aynı prograın devamı olarak akşam saatlerinde de tamamı öğretmenlerimizden oluşan solist, bağlamacı vb. işbirliğinde Türk halk müziği konseri gerçekleştirdik..

 

Özel eitim sınıflarında eğitim alan öğrencilerimizin çalışmalarını özel eğitim şenliğinde halkımızla buluşturduk.

 

İlçemizde okullarımızın hazırladığı 6 adet TUBİTAK 4006 Projesi kabul edildi, Ayrıca 5 adet AB ERASMUS Hareketlilik proje başvurusu gerçekleştirildi.

Hemen hemen bütün eğitim kurumlarımızda,eğitimdeki akademik başarıyı artırma adına destekleme ve yetiştirme kursları açtık ve takibini sağladık.

 

Gelecek eğitim öğretim yılından itibaren,en büyük uğraşlarımızdan birisi de, arsaları hazır durumda olan, Körliman  ve Demircili Mahallelerimizde Şehit Binbaşı İlköğretim Okulu ile Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulumuzun ilkokul ve ortaokul kısımlarının ayrı ayrı müstakil binalarda eğitim öğretime devam etmelerini sağlayacak 2 yeni okul binası kazandırmak. Ayrıca, ilçemizde yeni açtığımız ve mevcut haliyle ihtiyaca cevap veremeyen ve arsası hazır durumda olan Tirebolu Kız İmam Hatip Lisemize yeni bir okul binası kazandırmak.Kaymakamımız Sayın İsmail Ayhan TAVLI  Bey´in talimatlarıyla Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla, Tirebolu Kız İmam Hatip Lisesi’nin bünyesinde  8 Lisemizdeki kız öğrencilerimizin de istifade edebileceği 100 yatak kapasiteli bir ortaöğretim kız öğrenci pansiyonu kazandırmak istiyoruz. Bütün bu yapısal eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak başta Sayın Kaymakamımız İsmail Ayhan TAVLI Bey, sorunlarımızı çözümünde birebir ve yakından gösterdikleri ilgi-alaka ve çözüme dönük iradeleri, Belediye Başkanımız Sayın Abdullah KARAPIÇAK ve İl Milli  Eğitim Müdürümüz Necati AKKURT ile diğer paydaşlarımızın destekleri bize güç vermektedir.

 

Yeni eğitim – öğretim yılına bütün, öğretmen ve öğrencilerimiz, velilerimiz, milletimizle birlikte sağlık ve mutluluk içerisinde girmek en büyük temennimizdir.

 

 

 

Çarşı Mah. Zübeyde Hanım Cad. No 13 TİREBOLU/GİRESUN - 0 (454) 4114608

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.