GİRESUN TİREBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. İbrahim YILMAZ´ın Öğretmenler Günü Mesajı

Dünyanın en önemli görevini ifa eden  kıymetli öğretmenlerim.

Bugün, Türk öğretmeninin şeref günüdür. Ona olan saygıyı yenileme, onun yüceliğini anlama günüdür. Böyle anlamlı bir günde hepinizi sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum.

Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran ve koruyan Mehmetler, Mehmetçikler; diğeri milletimizin geleceğini yoğuran irfan, bilim ve kültür ordusu olan siz mesai arkadaşlarım.

Vatanımızın dört bir yanında fedakârca çalışarak bu ulvi görevi layıkıyla yerine getiren bütün öğretmenlerimize selam olsun.

Dünyada, saygınlığı en yüksek mesleklerin başında, öğretmenlik gelmektedir.  Bilmek ve öğrenmek, insanoğlunun doğuştan gelen bir özelliğidir. Öğretmenler, bu vasfı, uygulamaya ve hikmete, yani iyi ile kötüyü ayırt etmeye dönüştürmekle mükelleftirler.

Dolayısıyla öğretmen, evet öğretendir ama bununla birlikte eğiten, terbiye eden, çocuğun içindeki cevheri ortaya çıkartan kişidir; öyle de olmalıdır.

İnsan yetiştirmek, aynı zamanda bir medeniyet, bir kültür inşaa etmektir. Bu amacı gerçekleştirirken bizler bildiklerimizin öğretmeni, bilmediklerimizin de öğrencisi olarak öğrenmeye devam edeceğiz.

Baş öğretmen Atatürk “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” Sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Nasıl ki; Bir heykeltraş, heykeller yaparak, bir ressam resimler çizerek eserler oluştururlarsa, biz öğretmenler de öğrencilerimizi kültürlü, erdemli ve topluma faydalı, kişiler olarak yetiştirmek suretiyle, canlı eserler oluşturmaktayız. Bu anlamda sizler, toplumumuzun en değerli sanatkârlarısınız. Yani   “en değerli cevhere” şekil veren sanatkârlarız.

Değerli arkadaşlar,

Nesillerimizin yetişmesinde, geleceğimizi inşa etme yolunda en büyük gücümüz sizlersiniz. Gelecek nesillerimize binlerce yıllık birikimimizi, tarihimizi,   kültürümüzü, değerlerimizi sizlerin desteği ve özverisiyle aktarabileceğimizin bilincindeyiz.  

Millî kültürümüzü ve değerlerimizi yaşatmanın en temel yolu eğitimdir. İnsan mukaddesatı olandır. Mukaddesatımızın ve kültürümüzün aktarılmasında ülkemizin güçlü yarınlara taşınmasında, en etkin rolü siz üstlenecek; çağın yeniliklerine hâkim, üreten, bilim ve teknolojide geleceğe yön veren, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek için çıktığımız bu yolda birlikte omuz omuza yürüyeceğiz.

Öğretmenlerimizi, kendilerine emanet ettiğimiz çocuklarımızı bu anlamda da yetiştiren insanlar olarak görüyor, kendilerinden böyle bir gayret bekliyoruz. Aziz milletimiz, geçmişte olduğu gibi gelecekte de öğretmenlerine sahip çıkmaya devam edecektir.

Bizler de aziz milletimize vatanını, milletini, bayrağını ve devletini canından daha değerli bilen; gerektiğinde bu değerleri için canını hiç düşünmeden seve seve feda edebilecek nesiller yetiştirmekle mükellefiz.

 

Bu vesileyle başta başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyor, emekli öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu yıllar temenni ediyorum. Bütün eğitim çalışanlarımızın , içlerindeki “görev aşkının” hiç sönmemesi temennisi ile  Öğretmenler Gününü  yürekten kutluyorum.

İbrahim YILMAZ

Tirebolu İlçe Milli Eğitim Müdürü

Çarşı Mah. Zübeyde Hanım Cad. No 13 TİREBOLU/GİRESUN - 0 (454) 4114608

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.