GİRESUN TİREBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZ TİREBOLU PİRİ REİS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ AVRUPA YOLCUSU

Tirebolu Piri Reis Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ´´Denizcilik Eğitiminde, Tehlike ve Emniyet Haberleşmesi: E-Navigasyon´´ konulu Erasmus+ projemiz Ulusal Ajans tarafından değerlendirilip kabul edilmiştir. Projemizleri öğrenici hareketliliği olup üç akışlı şekilde 63 öğrenci ve 6 refakatçi öğretmene yönelik olup  Hollanda´ya gidilecektir. Ayrıca Giresun İlimizde Mesleki ve Teknik alanında kabul edilen Üç Projeden birisidir.  
İLÇEMİZ TİREBOLU PİRİ REİS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ AVRUPA YOLCUSU

 Proje Özeti: Proje Tirebolu Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bandırma  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve N. Serap Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  Denizcilik Alanı’nda 11. ve 12. Sınıf düzeyinde öğrenim görev 63 öğrenci ve 6 refakatçi öğretmene yöneliktir.

 Proje ekibi olarak Tirebolu Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mustafa KERTMEN başkanlığında meslek dersleri öğretmenlerinden bir ekip oluşturulmuştur.

  Proje kapsamında katılımcıların,  e-Navigasyon konseptinin bileşenlerini tanıma, seyir ve kıyı haberleşmesinde bu sistemin kullanım aşamalarını öğrenme ve uygulama becerileri geliştirmelerini sağlamak amacıyla, iki hafta süre ve 3 akışla Hollanda’daki bir eğitim gemisinde staj programına katılmaları planlanmaktadır.

 Denizcilik sektöründe haberleşme ve koordinasyonda kullanılan teknolojik sistemlerin  koordinasyon içerisinde çalıştığını söylemek çok zordur. Bu noktada, atılabilecek bir ileri adım, mevcut sistemlerin harmonizasyonu ile erişilebilir bilginin hızlı paylaşımının getireceği en üst düzey seyir ve kıyı güvenliği yaklaşımı etrafında şekillenen ve “Deniz seyir ve kıyı güvenliğini arttırmak için, seyrüsefer sistem ve desteklerinin harmonizasyonu ve entegre bilgi üretme ve paylaşma servislerinin geliştirilmesi” olarak özetleyebileceğimiz e-Navigasyon konseptidir.

 Deniz trafiğinin izlenmesi ve yönetilmesi konusunda AIS sistemleri büyük önem taşımakta ve bu önem e-Navigasyon kapsamında eklenmekte olan yeni özellikler ile daha da artmaktadır.

 Ülkemizde de çeşitli AIS sistemleri kullanımdadır. Ayrıca, kurulması planlanan askeri bazı sistemler ile de bu sistemlerin daha da genişlemesi gündemdedir.

 Kurulu bulunan veya kurulacak olan, deniz trafiği gözetleme, yönetme, seyrüsefer ve kıyı güvenliği sağlayan sistemlerin, e-Navigasyon konsepti altında koordinasyonun sağlanması, ortak merkezde toplanan verilerin ulusal düzeyde bir füzyona tabi tutulması ve sonuçta yüksek güvenilirliğe sahip bir “Deniz Resmi” çıkarılabilmesi büyük önem taşımaktadır.

 e-Navigasyon Hedefleri; Seyrüsefer Güvenliği , Deniz Ulaşımı Verimliliğinin Arttırılması , Deniz Ortamının Korunması, Liman ve Kıyıların Güvenliğinin Sağlanması.

 STCW 2010 Manila değişiklikleri ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  tarafından gemi adamları yönetmeliği’nde 23 ağustos 2012 tarihinde yapılan değişiklik ile tüm güverte zabitlerine tahditli telsiz operatörlüğü (roc) ve (GOC) Genel Operatör Belgesi yeterliliği zorunlu hale gelmiştir. Her iki yeterlik alanının ana bileşeni ise e-Navigasyon konseptidir.

 Staj programıyla hedeflenen öğrenci kazanımları şunlardır:

 -INMARSAT F – FleetBroadband Uygulamaları gerçekleştirebilme

 -Uzak Mesafe Gemi Tanıma ve İzleme Sistemi(LRIT) ekipmanlarının Kullanımı,

 -Yenilenen E-Navigasyon Konseptine Göre Modernize Edilen GMDSS Sistemi Ekipmanlarının Kullanımı,

 -e-Navigasyon konseptinin alt bileşenlerine ait uygulamaların kullanımı,

 -Denizcilik mesleğinin en önemli vasıflarından biri olarak tanımlanan mesleki İngilizce dil becerisinin gelişimi.

 Projenin yararları: Türk Deniz Ticaret Filosundaki gemilerin yaşları da oldukça gençleşmiştir. Son on yılda sektördeki liman ve terminallerin sayısında ve kalitesinde de önemli ölçüde gelişimler olmuştur. Denizcilik şirketleri yeni operasyonel ve ekonomik gereksinimleri karşılamak üzere kendilerini ve kuruluş yapılarını çağdaş ihtiyaçlara uyumlu bir tarzda yeniden organize etmektedirler. Projenin hedeflenen öğrenci kazanımları ve yaygınlaştırma çalışmaları ile elde edilen çarpan etkiler aracılığıyla, yeni oluşan bu modernize edilmiş filoyu ve kıyı tesislerini desteklemek için de kalifiye personel yetiştirilecektir. Ülkemizin denizcilik sektörünün de ortaya çıkan bu güçlü rekabete uyum sağlayabilmesi için, sadece gemi/ donanım ve tesisler değil insan gücünü de günümüzün şartlarına uygun hale getirmek zorundadır.

 

 

 

 

 

 

 

Çarşı Mah. Zübeyde Hanım Cad. No 13 TİREBOLU/GİRESUN - 0 (454) 4114608

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.