GİRESUN TİREBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZDE İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMALARI YAPILDI

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması dolayısıyla Tirebolu’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizesinde İlköğretim Haftası kutlandı.
İLÇEMİZDE İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMALARI YAPILDI

     21 Eylül Çarşamba günü İlçenin liman sahasında Atatürk Anıtı önünde başlayan İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ergin KOÇ, Atatürk Anıtına çelenk koydu. Tirebolu Kaymakamı İsmail Ayhan TAVLI, Belediye Başkanı Abdullah KARAPIÇAK, İlçe Jandarma Komutanı Şahin BEREÇ´ in de hazır bulunduğu kutlamalara okul müdürleri, diğer daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcieriyle öğretmenler ve öğrenciler de katıldı.

     Atatürk Anıtı önündeki kısa kutlama programının ardından topluca Cumhuriyet Ortaokulu’na geçilerek, İlköğretim Haftasıyla ilgili etkinliklere burada devam edildi. Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Fahrettin  Sarı’nın açılış konuşmasyla başlayan programda; öğrenciler haftayla ilgili şiirler okuyup çeşitli gösteriler yaptılar. İlçe mülki amirleriyle tüm okul müdürlerinin ve daire amirlerinin katıldığı kutlamalar beğeniyle izlendi.

     Cumhuriyet Ortaokulu’ndaki kutlamalarda öğretmenlere ve öğrencilerle velilere hitaben bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ergin KOÇ, "Sayın Kaymakamım,Garnizon Komutanım,Belediye Başkanım,Geleceğimizim mimarı değerli meslektaşlarım, milletimizin yarınları sevgili yavrularımız,basınımızı değerli temsilcileri,hanımefendiler, beyefendiler, İlköğretim Haftası Kutlama Programımıza hoş geldiniz.

Eğitim öğretim faaliyetlerini öteden beri önemseyen bir milletiz. O kadar ki, şanlı tarihimize yön veren büyük devlet adamlarımızın çocuklarının okula başlama merasimleri adeta bir şenlik havasında yapılırdı. Ecdadımız Osmanlıda okula başlayacak çocuk şehzadeler, ileri gelen devlet adamlarının ve anadoludaki ailelerin çocukları için ‘’AMİN ALAYLARI’’ denilen merasimler tertip edilir, çocuklara sırmalı kaftanlar giydirilir, çeşitli hediyeler takdim edildikten sonra, fayton gezileri yaptırılırdı. Bu sayede öğrenciye okulun, okumanın  ne kadar önemli olduğu hissettirilmeye çalışılırdı. Biz de bu yıl ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak belediyemizle işbirliği yapmak suretiyle benzer bir faaliyete karar verdik. İlkokullarımızdan dörder öğrencimizi belediyemize ait fayton aracıyla şehir merkezimizde gezdirmek suretiyle, çocuklarımızın bizim için çok kıymetli olduğu mesajını vermiş olacağız.

Değerli Misafirler

Yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımızı ülkesine ve ülkesinin ülküsüne sahip çıkan, bayrağını daima hür bir şekilde semada dalgalandıracak, milletine hizmet etme aşkıyla sağlam bir karakterle yetiştirmek yegâne vazifemizdir. İfade etmeye çalıştığım hususun ne kadar mühim bir mesele olduğunu 15 Temmuz gecesi hep birlikte gördük, yaşadık. O gece çocuğundan yaşlısına her bir ferdimizin vatan aşığı, memleket sevdalısı olduğunu gördük.

Ülkemiz 15 Temmuz gecesi, bu milletin en iyi okullarında eğitim alarak mezun olmuş; ancak vicdani eğitimini ihmal etmiş bir  gurup hain tarafından, işgal girişimi yaşamıştı. Bu menfur girişimi gerçekleştirmek isteyen içerimize sinsice yuvalanmış, kök salmış ayrık otları milletin silahlarını millet çevirerek tarihi ters yüz etmişti. Bu aziz ve gazi millet onların silahlarına, tanklarına, uçaklarına gözünü kırpmadan ve bir an dahi terddüte düşmeden göğsünü siper etmiş şehit ve gaziler vermiştir.

Tıpkı  Malazgirtte, Niğbolu’da, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında 1974 Kıbrıs Harbinde düşmana geçit vermediği gibi 15 Temmuz gecesinde de bu yerli işbirlikçi besleme hainlere de geçit verilmemiştir.

            Güzel vatanımızda böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için, yetişen yavrularımıza her şeyden önce millet iradesine aykırı, anayasa ve kanunları hiçe sayan, vatandaşlarımızın iradesini rafa kaldıran bu gibi girişimlere asla geçit verilmemesi gerektiğini, 15 Temmuzda olduğu gibi şehitlik pahasına milli iradeye sahip çıkılması gerektiğini öğretmeliyiz. Bu vesile ile kahraman başta "15 Temmuz şehit ve gazilerimizi", vatan ve bayrak uğruna, Kurtuluş Savaşına katılarak şehit olan öğrencilerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum.

            Bu duygu ve düşüncelerle İlköğretim Haftanızı kutluyor, yeni eğitim öğretim yılının Ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz için başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 

     Yeni Eğitim-Öğretim Yılının tüm eğitim camiasına, İlçemize, İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor , öğrencilerimize başarılar diliyoruz.    

 

22-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-201622-09-2016

 
 

 

 

 

 

 

Çarşı Mah. Zübeyde Hanım Cad. No 13 TİREBOLU/GİRESUN - 0 (454) 4114608

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.