GİRESUN TİREBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAKARYA´DA "SESSİZ DOSTLARIMIZLA BULUŞUYORUZ" KİTAP OKUMA PROJESİ

Sakarya İlkokulu müdürlüğü, öğrenci ve velilerine yönelik olarak kitap okuma projesi başlattı.
SAKARYA´DA "SESSİZ DOSTLARIMIZLA BULUŞUYORUZ" KİTAP OKUMA PROJESİ

   Çocukların kendini daha iyi ifade edebilen, kişiler arası olumlu iletişim becerilerine sahip, şiddete başvurmayan, eleştirel, sorgulayıcı ve yaratıcı bireyler olabilmeleri için, erken yaşlarda okuma alışkanlığı kazanmaları çok önemlidir. Okula başladıklarında çocuklar arasında görülen akademik başarı farklılıklarının -cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, çevre gözetmeksizin bir kısmının önüne okuma sayesinde geçilebildiği görülmüştür.

   Çocuklara dünyaya geldikleri günden itibaren okunmalıdır. Dinleme becerisi okuma becerisinden çok önce gelişmeye başlar. Çocuklar dinledikçe hikayeleri akıllarında canlandırırlar ve böylece yaratıcı düşünme becerileri gelişir.

Aileyi işin içine katmak…

     Ebeveynlerin bebekliklerinden itibaren çocuklarına düzenli kitap okuması, çocukların beyin gelişimini olumlu etkiler ve sosyal, davranışşsal ve bilişsel gelişimlerine katkıda bulunur.

   3 yaşındaki çocukların kelime hazinesinin, konuşma kalıplarının ve dile hakimiyetlerinin yüzde 85′inin ailelerinden geliyor. Çok fazla kitap, dergi, gazete gibi yazılı materyallerin olduğu evlerde yetişen çocukların okuma başarısı, bunların olmadığı evlerde yetişen yaşıtlarına göre daha yüksektir.

 

    Ebeveyn ve çocuğun birlikte kitap okuması; çocukların dil becerilerini geliştirirken, ebeveynlerin çocukların dünyasını anlamasını sağlar. Birlikte kitap okumanın keyfine varılırken ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki güçlenir ve çocukların duygusal gelişimleri olumlu yönde gelişerek çocukların okula hazır olmalarına katkı sağlanır.

    Sakarya İlkokulu ailesi olarak "Sessiz Dostlarımla Buluşuyoruz" kitap okuma projesi kapsamında her hafta çarşamba günleri 5. ders saatinde idareci, öğretmen, öğrenci ve yardımcı personelle birlikte kitap okuyorlar. İlerleyen günlerde veliler de bu projeye dahil olacaklardır. 2017 ocak ayının 2. haftasında proje kapsamında yarışma yapılarak dereceye giren öğrencilere ve velilere hediyeler verilecektir.

 Skarya İlkokulu Müdürlüğünü, yapmış olduğu çalışmadan dolayı kutlar; başarılarının devamını dileriz.

Çarşı Mah. Zübeyde Hanım Cad. No 13 TİREBOLU/GİRESUN - 0 (454) 4114608

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.